Ušetřete čas a nezabývejte se procesy, které jdou zautomatizovat. V případě WordPressu to platí dvojnásobně. Mnoho práce za vás mohou udělat šikovné pluginy, nicméně i samotný redakční systém nabízí efektivní funkci automatických aktualizací, kterou lze povolit.
Automatická aktualizace WordPressu
Chcete-li, aby se vám jádro redakčního systému aktualizovalo bez vašeho zásahu, postupujte takto: V levém panelu administrace klikněte na položku „Nástěnka“, poté zvolte „Aktualizace“ a nakonec zvolte „Povolit automatické aktualizace pro všechny nové verze WordPressu“.
Automatická aktualizace šablon
Podobně jednoduché je i nastavení automatické aktualizace šablon. V nabídce administrace zvolte položku „Vzhled“, poté „Šablony“, následně najeďte kurzorem myši na ikonu vybrané šablony, klikněte na „Podrobnosti“ a zde opět naleznete možnost „Povolení automatických aktualizací“. Nemusí to být však možné pro všechny motivy. Například placené šablony toto většinou neumožňují a aktualizace zasílají e-mailem.
Automatická aktualizace pluginů
U pluginů lze dokonce nastavit, které chcete aktualizovat a které ne. Je to jednoduché. V nabídce pluginů zvolte opět „Povolení automatických aktualizací“. Pokud se vám možnost nezobrazuje tak jako na našem obrázku, zkontrolujte možnost „Nastavení zobrazených informací“.
Proč aktualizovat
O tom, proč je potřeba aktualizovat, netřeba dlouho přemýšlet. Aktuální verze WordPressu, šablon i pluginů poskytují kromě nových funkcí i aktuální bezpečnostní opatření.
Výhody automatických aktualizací
Určitě chcete svůj volný čas trávit lépe než manuální aktualizací všech možných souborů. Ano, největším benefitem je časová úspora. Také lze zmínit, že budete mít vždy nejaktuálnější verzi vašeho WordPressu a doplňků.
Nevýhody automatických aktualizací
Vždy je třeba zvážit všechny možnosti, a proto zmíníme i mínusy. Automatickou instalací částečně ztratíte přehled o stavu své instalace. Obzvláště u některých šablon a pluginů nemusí po aktualizaci vše na webových stránkách běžet tak, jak má. Při automatizaci tak nemusíte chybu hned odhalit. Útěchou je, že velkou část chyb dokáže WordPress automaticky zjistit a upozornit vás na administrační e-mail. Přesto je zde riziko prodlevy pro řešení problému. Při manuální instalaci můžete chybu začít řešit hned.
A ještě jeden tip. Pokud po jakékoliv aktualizaci šablony nebo pluginu objevíte chybu, můžete se vrátit k předchozí verzi pomocí pluginu WP Rollback.
Zálohujte
Před jakoukoliv aktualizací doporučujeme zálohovat celý web. Pokud nastavíte automatické aktualizace, zálohujte v pravidelném intervalu.